Ile prądu pobiera klimatyzacja? Wyliczenia i porady. Klimatyzatory do grzania.

Klimatyzacja w domu nie musi być związana ze sporym kosztem. Obecnie w sprzedaży można znaleźć nowoczesne urządzenia klimatyzujące, które wyróżniają się efektywnym działaniem i niskim poborem energii elektrycznej. Ile prądu pobiera klimatyzator? Jak wyliczyć koszt korzystania z klimatyzacji? W jaki sposób zredukować swoje wydatki związane z klimatyzacją? Sprawdź nasz poradnik!

Ile prądu pobiera klimatyzator?

O kosztach związanych z korzystaniem z urządzenia do klimatyzacji decyduje szereg czynników. Wśród nich jednym z najważniejszych jest moc.

Klimatyzatory oferowane są w różnych wariantach mocy, która podawana jest w kW – kilowatach. Warto jednak rozróżnić moc urządzenia od jego sezonowej efektywności, czyli mocy chłodniczej albo grzewczej, inaczej SEER i SCOP, ponieważ są to inne parametry.

Przy sprawdzaniu mocy klimatyzatora warto patrzeć na jego moc chłodniczą lub moc grzewczą. Odnoszą się one do jego zdolności do chłodzenia albo ogrzewania mas powietrza.

Warto również pamiętać o tym, że klimatyzator nie będzie przez cały czas pracować na najwyższej podanej mocy. Podczas codziennej eksploatacji jego pobór prądu jest niższy, przy czym zależy on od wybranego trybu jego pracy, np. w klimatyzatorze o mocy chłodniczej 1,1 kW będzie to od około 0,3 kW do 0,8 kW. Wobec tego klimatyzatory nie pobierają obecnie dużo energii elektrycznej, co również przekłada się na niewysokie koszty ich użytkowania.

Jak wybrać energooszczędny klimatyzator?

Aby za korzystanie z klimatyzacji płacić jak najmniej, warto wybrać takie urządzenie, które będzie charakteryzowało się energooszczędnym działaniem. Jak je rozpoznać? Najprostszym sposobem, aby wybrać niedrogi w użytkowaniu klimatyzator, jest sprawdzenie informacji znajdujących się na jego etykiecie energetycznej. Etykieta energetyczna zawiera najważniejsze informacje o urządzeniach klimatyzujących. Dzięki niej można bardzo łatwo sprawdzić pobór energii przez klimatyzator oraz porównać różne urządzenia ze sobą, co znacznie ułatwia wybór odpowiedniego modelu.

Na każdej etykiecie energetycznej powinny znaleźć się poniższe informacje:

  • Producent i model urządzenia,
  • Klasa energetyczna,
  • Hałas podany dla jednostki zewnętrznej i wewnętrznej,
  • Moc – sezonowa efektywność dla chłodzenia (SEER) i dla grzania (SCOP),
  • Strefy klimatyczne uwzględnione przy obliczeniach.

Najlepsza klasa energetyczna to klasa A+++. Oznacza ona, że urządzenie pobiera najmniej energii i jest najbardziej oszczędne w użytkowaniu. Im niższa klasa, tym pobór energii jest większy i koszty użytkowania urządzenia będą wyższe.

Klasa efektywności energetycznej podawana jest osobno dla dwóch parametrów, czyli SEER i SCOP.

Parametr sezonowej efektywności energetycznej SEER odnosi się do chłodzenia. Im jego wartość jest wyższa, tym urządzenie jest bardziej oszczędne i tańsze w utrzymaniu. Analogicznie jest w przypadku parametru SCOP, który dotyczy funkcji grzania.

Na etykiecie parametry SEER oraz SCOP podawane są w formie oznaczeń klasy energetycznej na łatwej do odczytania skali.

Jak wyliczyć koszty korzystania z klimatyzatora?

Wyliczenie kosztów użytkowania klimatyzatora nie jest skomplikowane i można wykonać je samodzielnie.

Do wyliczeń potrzebne będą poniższe informacje:

  • Moc urządzenia, na przykład w trybie chłodzenia – warto uwzględnić wartości najwyższe i najniższe,
  • Cena za 1 kW energii elektrycznej,
  • Czas pracy klimatyzatora w godzinach.

Aby obliczyć pobór energii, należy pomnożyć moc urządzenia, cenę za energię elektryczną oraz czas pracy klimatyzatora podany w godzinach.

Przykładowo klimatyzator, który ma moc 3,5 kW oraz pobór mocy w trybie chłodzenia na poziomie około 0,84 kW, a także pracuje przez 4 godziny dziennie, będzie kosztować miesięcznie około 61 zł, zakładając, że koszt 1 kW energii elektrycznej to około 60 gr.

Jak zmniejszyć pobór energii przez klimatyzator?

Koszty użytkowania klimatyzatora można zredukować, stosując się do kilku podstawowych zasad. Jak można obniżyć swoje rachunki podczas korzystania z instalacji klimatyzacyjnej?

  • Pamiętaj o tym, że klimatyzacja będzie działała najefektywniej wtedy, gdy w pomieszczeniu nie będzie dużego przepływu powietrza z zewnątrz. Nie otwieraj okien i drzwi bez przyczyny i zadbaj o ich właściwą szczelność.
  • Gdy nie ma Cię w pomieszczeniu albo w budynku, wyłączaj klimatyzację. Wiele modeli klimatyzatorów oferuje obecnie funkcję timera – wyłączania i włączania klimatyzacji w określonych godzinach, a także pozwala na obsługę przez smartfon na odległość.
  • Nie ustalaj zbyt niskiej temperatury na klimatyzatorze. Najlepiej, aby znajdowała się ona na poziomie około 22-25 stopni Celsjusza. Im niższa temperatura, tym koszty będą wyższe. Zbyt niska temperatura może mieć również negatywny wpływ na samopoczucie.
  • Pamiętaj o regularnym czyszczeniu klimatyzatora oraz wykonuj jego przeglądy, by zadbać o jego prawidłowe działanie. Standardowy przegląd powinien obejmować czyszczenie systemu oraz wymienienie filtrów.
  • Pomyśl o montażu fotowoltaiki, dzięki której można samodzielnie produkować energię elektryczną.

Wobec tego użytkowanie klimatyzacji nie musi być sporym wydatkiem. Nowoczesny klimatyzator zadba o Twój komfort i będzie pobierał mało prądu!

Klimatyzator Haier FLEXIS Plus White Matt | Klimatyzator Rotenso Roni | Klimatyzator Rotenso Versu Mirror | Klimatyzator Rotenso Imoto seria X | Klimatyzator Rotenso Ukura seria X | Klimatyzator Haier FLEXIS Plus Black Matt | Klimatyzator GREE Amber Standard Full Black | Klimatyzator GREE Amber Standard Silver | Klimatyzator GREE Amber Standard White |

Komentarze zamknięte.

Zamów klimatyzator z montażem:

Tel. 690 923 080

Montaż klimatyzacji treeSUN.pl
0
    0
    Twoje zakupy
    Koszyk jest pustyWróć do sklepu

    Napisz do nas!

    preloader